Skip to content

871 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 18, 2014

Property Information

Block101
Lot22.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-5U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,450
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
26%
Improvement Value:$725,000
74%
Total Assessment$975,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,261+4.2%
2024$26,159-4.8%
2023$27,468-7.8%
2022$29,791+354.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft3,450DeedBook 9014, Page 536Recorded12/31/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900