Skip to content

10 W 41st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block101
Lot24.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
34%
Improvement Value:$326,900
66%
Total Assessment$497,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,921+4.2%
2024$13,359+5.2%
2023$12,702+1.8%
2022$12,478-16.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 9620, Page 6Recorded12/3/2021

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 9030, Page 969Recorded4/6/2015

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 9030, Page 959

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 8895, Page 145Recorded2/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920