Skip to content

95a W 39th StBayonne, NJ 07002

Built 1998

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block104
Lot7.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,120
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,000
40%
Improvement Value:$417,000
60%
Total Assessment$695,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,432+4.2%
2024$18,647+2.7%
2023$18,153-2.3%
2022$18,586+22.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft3,120DeedBook 9888, Page 765NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/25/2025

Property Built

Built

Year Built: 1998