Skip to content

944-946 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Nov 18, 2010

Property Information

Block111
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-B-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,996
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
50%
Improvement Value:$320,300
50%
Total Assessment$640,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,903+4.2%
2024$17,179+2.7%
2023$16,725+1.8%
2022$16,430-7.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 8769, Page 833Recorded12/29/2010

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 8499, Page 231NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/30/2008

Property Built

Built

Year Built: 1920