Skip to content

808 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$708,888
Last Sale Date
Jan 13, 2015

Property Information

Block121
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-4U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,949
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
33%
Improvement Value:$510,600
67%
Total Assessment$760,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,266+5.6%
2024$20,139+2.7%
2023$19,606+1.8%
2022$19,260-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$708,888

From:

To:

Sq Ft4,949DeedBook 9024, Page 343Recorded2/25/2015

Property Sale

Sale
$378,200

From:

To:

DeedBook 7628, Page 82Recorded8/1/2005

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 7234, Page 184Recorded3/5/2004

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 7005, Page 7Recorded1/8/2003

Property Built

Built

Year Built: 1900