Skip to content

20-22 W 36th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Jan 17, 2025

Property Information

Block126
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,665
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
40%
Improvement Value:$300,000
60%
Total Assessment$502,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,050+30.1%
2024$10,799+6.0%
2023$10,189+1.8%
2022$10,010-7.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$940,000

From:

To:

Sq Ft1,665DeedBook 9878, Page 365NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/7/2025

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,665DeedBook 9717, Page 354NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/23/2022

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,665DeedBook 9591, Page 384Recorded8/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920