Skip to content

37 E 35th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block127
Lot13.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,388
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
41%
Improvement Value:$258,100
59%
Total Assessment$438,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,249+4.2%
2024$11,754+2.7%
2023$11,443+1.8%
2022$11,242+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 9150, Page 638Recorded10/11/2016

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 8951, Page 466Recorded1/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920