Skip to content

43 E 35th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$245,100
Last Sale Date
Jul 7, 2010

Property Information

Block127
Lot15.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
54%
Improvement Value:$160,700
46%
Total Assessment$346,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,694+4.2%
2024$9,302+2.7%
2023$9,056+1.8%
2022$8,896+11.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,100

From:

To:

DeedBook 8740, Page 757NU CodeGovernment (15)Recorded7/12/2010

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 7976, Page 76Recorded8/17/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920