Skip to content

25 Roosevelt TerrBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block128
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,525
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,900
61%
Improvement Value:$190,800
39%
Total Assessment$483,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,524+4.2%
2024$12,978+2.7%
2023$12,634+1.8%
2022$12,412-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955