Skip to content

547 Avenue E(Block 132 Lot 22)Bayonne, NJ 07002

Other Exempt

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 5, 2008

Property Information

Block132
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2BLDGS:4CONDOS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,656
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2009$11,662+8.5%
2008$10,749+1.3%
2007$10,616+6.9%
2006$9,932+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,656DeedBook 8614, Page 201NU CodePartial parcel (6)Recorded9/23/2008

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft2,656DeedBook 8604, Page 253NU CodePartial parcel (6)

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,656DeedBook 8224, Page 31Recorded5/31/2007