Skip to content

14 E 35th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Aug 21, 2023

Property Information

Block132
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,718
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
43%
Improvement Value:$262,000
57%
Total Assessment$461,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,904+4.2%
2024$12,382+8.8%
2023$11,378+1.8%
2022$11,178-8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920