Skip to content

17 Newark Bay CtBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Nov 17, 2010

Property Information

Block141
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,700
40%
Improvement Value:$264,800
60%
Total Assessment$441,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,344+4.2%
2024$11,845+2.7%
2023$11,532+1.8%
2022$11,329-8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 8763, Page 736Recorded11/22/2010

Property Built

Built

Year Built: 1925