Skip to content

11-13 W 32nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 29, 2015

Property Information

Block145
Lot11.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,859
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,300
43%
Improvement Value:$345,200
57%
Total Assessment$603,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,874+4.2%
2024$16,192+2.7%
2023$15,763-4.3%
2022$16,476+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 9075, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1920