Skip to content

41 E 32nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block147
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,636
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
45%
Improvement Value:$203,500
55%
Total Assessment$369,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,990+4.2%
2024$9,586+2.7%
2023$9,333+1.8%
2022$9,168-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 9828, Page 606Recorded6/13/2024

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,537DeedBook 9085, Page 183Recorded12/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920