Skip to content

13 E 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block154
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,365
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,500
45%
Improvement Value:$319,400
55%
Total Assessment$584,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,354+4.2%
2024$15,693-3.3%
2023$16,231-0.3%
2022$16,279+15.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920