Skip to content

118 W 58th StBayonne, NJ 07002

Built 1969

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block15
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-HGBA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,000
50%
Improvement Value:$186,100
50%
Total Assessment$369,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,070+4.3%
2024$9,653+2.8%
2023$9,391+1.8%
2022$9,221-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969