Skip to content

86 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block162
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,390
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
47%
Improvement Value:$205,100
53%
Total Assessment$389,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,893+4.2%
2024$10,453+2.7%
2023$10,176+1.8%
2022$9,997-19.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920