Skip to content

744 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block162
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,839
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
36%
Improvement Value:$293,800
64%
Total Assessment$459,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,845+4.2%
2024$12,326+2.7%
2023$12,000+1.8%
2022$11,788-10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925