Skip to content

631 Broadway(Unit C0202)Bayonne, NJ 07002

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 10, 2007

Property Information

Block163
Lot20
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6C-CONDO-O
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,755
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
15%
Improvement Value:$283,400
85%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,889+4.0%
2024$9,512+2.6%
2023$9,275+1.8%
2022$9,115-40.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8405, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1930