Skip to content

14 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2012

Property Information

Block163
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,348
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
39%
Improvement Value:$283,900
61%
Total Assessment$463,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,971+4.2%
2024$12,446+2.7%
2023$12,117+1.8%
2022$11,904+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 8334, Page 345Recorded9/25/2007

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5516, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1920