Skip to content

18 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$537,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block163
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,003
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
47%
Improvement Value:$206,100
53%
Total Assessment$386,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,795+4.2%
2024$10,359+3.6%
2023$9,999+1.8%
2022$9,823-12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$537,000

From:

To:

Sq Ft2,003DeedBook 9672, Page 557NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,003DeedBook 9601, Page 255Recorded9/27/2021

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 9066, Page 568Recorded10/1/2015

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 8727, Page 993Recorded4/28/2010

Property Built

Built

Year Built: 1920