Skip to content

22 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 18, 2020

Property Information

Block163
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,539
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
46%
Improvement Value:$217,100
54%
Total Assessment$403,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,271+4.2%
2024$10,815+2.7%
2023$10,529+1.8%
2022$10,344-16.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,539DeedBook 9487, Page 221Recorded5/26/2020

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5483, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1920