Skip to content

40 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Jul 24, 2003

Property Information

Block163
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
41%
Improvement Value:$245,300
59%
Total Assessment$416,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,640+4.2%
2024$11,169+2.7%
2023$10,874+1.5%
2022$10,718-4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920