Skip to content

48 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block163
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,742
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
41%
Improvement Value:$241,900
59%
Total Assessment$412,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,545+4.2%
2024$11,078+57.8%
2023$7,021-14.8%
2022$8,245-28.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,742DeedBook 9607, Page 118NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920