Skip to content

405 Avenue EBayonne, NJ 07002

Apartment

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 26, 2010

Property Information

Block168
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-A-6U-NH-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,000
50%
Improvement Value:$263,200
50%
Total Assessment$524,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,657+4.2%
2024$14,064+2.7%
2023$13,692+1.8%
2022$13,451+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 8751, Page 441NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/3/2010