Skip to content

32 E 29th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 16, 2006

Property Information

Block168
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H-G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,024
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
41%
Improvement Value:$264,900
59%
Total Assessment$452,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,649+4.2%
2024$12,138+2.7%
2023$11,817+1.8%
2022$11,609-1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft3,024DeedBook 7930, Page 254Recorded6/26/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920