Skip to content

28 E 29th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block168
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,948
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,500
30%
Improvement Value:$428,000
70%
Total Assessment$609,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,042+4.2%
2024$16,353+2.7%
2023$15,920-1.6%
2022$16,184+25.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,948DeedBook 9456, Page 16Recorded12/12/2019

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5668, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1920