Skip to content

22 W 28th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 17, 2000

Property Information

Block171
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
49%
Improvement Value:$177,100
51%
Total Assessment$344,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,621+4.2%
2024$9,232+2.7%
2023$8,988+1.8%
2022$8,830+16.3%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5718, Page 323

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4903, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1920