Skip to content

18-22 E 28th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block172
Lot44.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2-2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,391
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,200
35%
Improvement Value:$392,200
65%
Total Assessment$605,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,927+4.2%
2024$16,243+2.7%
2023$15,813+1.8%
2022$15,535-20.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920