Skip to content

40 W 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 17, 2012

Property Information

Block178
Lot39.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,096
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,400
32%
Improvement Value:$494,300
68%
Total Assessment$726,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,319+4.2%
2024$19,497+2.7%
2023$18,981+1.8%
2022$18,647+15.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960