Skip to content

37 E 26th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block179
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,600
38%
Improvement Value:$334,200
62%
Total Assessment$542,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,224+6.5%
2024$14,298+17.1%
2023$12,211+1.8%
2022$11,996-1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,780DeedBook 9622, Page 537Recorded12/11/2021

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,736DeedBook 7407, Page 109Recorded11/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920