Skip to content

81-83 W 24th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$312,500
Last Sale Date
Jul 2, 2002

Property Information

Block188
Lot8.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,550
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,700
42%
Improvement Value:$321,300
58%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,378+4.2%
2024$14,757-8.6%
2023$16,147+1.8%
2022$15,863+14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$312,500

From:

To:

DeedBook 6014, Page 131Recorded7/11/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920