Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
497-499 BroadwayBayonne, NJ 07002
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2015
Property Information
Block196
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2S-B-C-O-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$484,400
24%
Improvement Value:$1,498,900
76%
Total Assessment$1,983,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $58,825 | +4.0% |
| 2024 | $56,584 | +2.6% |
| 2023 | $55,175 | +1.8% |
| 2022 | $54,223 | -2.5% |
Property History
No events match the selected filters.