Skip to content

291 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1975

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 28, 2018

Property Information

Block199
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,712
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
36%
Improvement Value:$324,000
64%
Total Assessment$506,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,162+4.2%
2024$13,589+2.7%
2023$13,230+1.8%
2022$12,997-3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,712DeedBook 9319, Page 742Recorded7/2/2018

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5483, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1975