Skip to content

177 W 21st StBayonne, NJ 07002

Built 2006

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block207
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description3S-W-CB-1U-H-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
41%
Improvement Value:$249,600
59%
Total Assessment$426,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,928+4.2%
2024$11,446+2.7%
2023$11,143-4.5%
2022$11,670+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 9573, Page 393Recorded6/13/2021

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

DeedBook 9023, Page 140Recorded2/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$576,650
DeedBook 7557, Page 93