Skip to content

197-199 W 21st StBayonne, NJ 07002

Built 2006

Last Sale Date
Jun 29, 2005

Property Information

Block207
Lot1.11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description3S-W-CB-1U-H-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,780
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,500
31%
Improvement Value:$461,500
69%
Total Assessment$669,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,705+4.2%
2024$17,949+2.7%
2023$17,474-11.7%
2022$19,792-4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$935,925
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$935,925
DeedBook 7761, Page 312