Skip to content

46 W 22nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block210
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-C&2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,403
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,400
34%
Improvement Value:$327,600
66%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,980+30.3%
2024$10,732+25.9%
2023$8,526-37.0%
2022$13,525+30.8%
Property History

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

Sq Ft3,403DeedBook 9505, Page 868NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded9/4/2020

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 9170, Page 45Recorded1/6/2017

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5587, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1920