Skip to content

245-249 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 2010
Apartment

Last Sale Price
$5,825,000
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block212
Lot22.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description4S-F-A-20U-H-BG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$800,000
20%
Improvement Value:$3,200,000
80%
Total Assessment$4,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$119,414+4.2%
2024$114,588+2.7%
2023$111,556+1.8%
2022$109,591-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$5,825,000

From:

To:

DeedBook 9162, Page 470Recorded12/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 2010