Skip to content

70 W 21st St(Block 215 Lot 27)Bayonne, NJ 07002

Built 2007
Other Exempt

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 20, 2007

Property Information

Block215
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2009$7,121+44.1%
2008$4,941+1.3%
2007$4,880+6.9%
2006$4,566+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 8413, Page 212NU CodePartial parcel (6)Recorded1/7/2008

Property Sale

Sale
$265,740

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 8386, Page 145NU CodePartial parcel (6)Recorded11/30/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 7665, Page 9Recorded9/14/2005