Skip to content

92 W 21st StBayonne, NJ 07002

Built 2001

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Jul 18, 2001

Property Information

Block215
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description02:NEW 2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
30%
Improvement Value:$368,700
70%
Total Assessment$523,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,643+4.2%
2024$14,051+2.7%
2023$13,679+1.8%
2022$13,438-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 5844, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5617, Page 210

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5389, Page 215