Skip to content

455 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 1, 2004

Property Information

Block216
Lot18.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,100
33%
Improvement Value:$837,900
67%
Total Assessment$1,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,075+4.0%
2024$35,663+2.6%
2023$34,775-24.6%
2022$46,131-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 7397, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1920