Skip to content

39 W 20th StBayonne, NJ 07002

Built 2016

Owner
---
Last Sale Price
$961,000
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block216
Lot2.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,550
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
26%
Improvement Value:$471,600
74%
Total Assessment$636,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,799+4.2%
2024$17,080+2.7%
2023$16,628+30.9%
2022$12,704-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$961,000
Sq Ft2,550DeedBook 9937, Page 456Recorded10/21/2025

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 9154, Page 557NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016