Skip to content

44 W 21st StBayonne, NJ 07002

Built 2016

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 7, 2016

Property Information

Block216
Lot31.05
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,550
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
26%
Improvement Value:$477,700
74%
Total Assessment$642,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,970+4.2%
2024$17,244+2.7%
2023$16,787+31.0%
2022$12,815-13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9135, Page 195NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016