Skip to content

29 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2002

Property Information

Block220
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
48%
Improvement Value:$167,300
52%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,956+4.2%
2024$8,594+2.7%
2023$8,366+1.8%
2022$8,219-18.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920