Skip to content

167 W 18th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block222
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,700
36%
Improvement Value:$335,300
64%
Total Assessment$524,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,651+4.2%
2024$14,059+2.7%
2023$13,687+1.8%
2022$13,446-8.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 9541, Page 675Recorded3/10/2021

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 7669, Page 28Recorded9/19/2005

Property Built

Built

Year Built: 1970