Skip to content

98-100 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2018

Property Information

Block224
Lot46.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,292
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,900
47%
Improvement Value:$206,200
53%
Total Assessment$389,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,879+4.2%
2024$10,440+2.7%
2023$10,163+1.8%
2022$9,984-22.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920