Skip to content

492-496 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jan 19, 2023

Property Information

Block224
Lot51.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U-NH

Assessment

Land Value:$216,200
29%
Improvement Value:$541,200
71%
Total Assessment$757,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,177+4.2%
2024$20,321+2.7%
2023$19,783+1.8%
2022$19,435+12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 9729, Page 206Recorded2/22/2023

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 8915, Page 959Recorded6/21/2013