Skip to content

419 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 28, 2010

Property Information

Block225
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-O-7U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,145
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
26%
Improvement Value:$711,000
74%
Total Assessment$966,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,652+4.0%
2024$27,560+33.7%
2023$20,615-2.5%
2022$21,145+21.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft5,145DeedBook 8773, Page 127Recorded1/19/2011

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 7264, Page 322

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5964, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1920