Skip to content

10 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 28, 2002

Property Information

Block225
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
54%
Improvement Value:$133,300
46%
Total Assessment$290,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,111+4.2%
2024$7,783+2.7%
2023$7,577+1.8%
2022$7,444+11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 6082, Page 324NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/18/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920