Skip to content

40 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block225
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,700
48%
Improvement Value:$175,300
52%
Total Assessment$337,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,423+4.2%
2024$9,042+2.7%
2023$8,802+1.8%
2022$8,647-4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 8876, Page 203NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/18/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920